Raport Fundacji Moje Państwo "Sztuczna inteligencja i automatyczne podejmowanie decyzji w zamówieniach publicznych – wytyczne dla sektora publicznego"

Przeczytasz w minutę

Wykorzystanie AI w sektorze publicznym to już rzeczywistość. Zanim prace UE nad projektem rozporządzenia o AI zostaną zakończone, instytucje publiczne wdrożą wiele systemów AI, a regulacja i tak nie odniesie się do wszystkich wyzwań, jakie pojawiają się w tym obszarze.

W raporcie piszemy o tym jak AI/ADM jest używane w administracji w Polsce i na świecie. Zwracamy uwagę na problematyczne aspekty przy zamawianiu takich systemów i sygnalizujemy możliwe rozwiązania.

Raport jest zaproszeniem do dalszej dyskusji wokół procesu zakupowego na systemy AI wdrażane przez instytucje państwowe. Fundacja Moje Państwo proponuje tworzenie i testowanie dobrych standardów wokół AI/ADM w sektorze publicznym.

Rozmawiajmy o rozwiązaniach, które zwiększą efektywność działań administracji, ale jednocześnie postawią prawa obywateli na pierwszym miejscu. W styczniu odbędzie się spotkanie organizowane przez Fundację Moje Państwo na temat wyzwań w procesie zakupowym związanych z AI i ADM w sektorze publicznym. Wkrótce będziemy informować o dalszych szczegółach. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Raport powstał we współpracy z Ekspertami z Kancelarii Maruta Wachta.

ai-raport-pl.pdf 14.66 MB