Poszukiwacze zaginionych strategii

Krzysztof Izdebski

Krzysztof Izdebski

12 listopada 2020

Przeczytasz w 2 minuty

Podczas szukania strategii rządu na walkę z pandemią, natrafiliśmy na ciekawy wywiad, udzielony pod koniec października Gazecie Polskiej przez Mateusza Morawieckiego. Premier stwierdził, że rząd ma “strategię walki z epidemią rozpisaną w zależności od rozwoju sytuacji". Złożyliśmy wniosek o jej udostępnienie. Przedstawiamy odpowiedź, którą, co ważne, otrzymaliśmy dopiero po 12 dniach. 

Nie będzie już chyba dla nikogo zaskoczeniem, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po raz kolejny potwierdziła, że wypowiedź przedstawiciela rządu w kontekście strategii walki z wirusem rozmija się z rzeczywistością. Jak czytamy w przesłanej nam 10 listopada odpowiedzi “wszelkie materiały odnoszące się do wypowiedzi Prezesa Rady Ministrów, a wytworzone w KPRM, mają charakter wewnętrzny i roboczy, i tym samym nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.” Czyli strategia, o której mówił premier, jeśli w ogóle była (bo dokumentu nie widzieliśmy) miała charakter wewnętrzny i roboczy. Co sugeruje również, że - znowuż, jeśli w ogóle istniała - to wiedziało o niej małe grono osób z Kancelarii. 

Uprzedzając zarzut, że w odpowiedzi nie napisano wprost, że strategii nie było kiedy Premier mówił, że ją opracowano, przytaczamy kolejny fragment odpowiedzi na nasz wniosek. “Dopóki określona informacja nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób niebudzący wątpliwości odczytać jej treść, dopóty informacja taka nie ma waloru informacji publicznej. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie może zmierzać do wytworzenia informacji na potrzeby takiego wniosku, w tym także wyrażenia opinii.” Strategia nie została zatem utrwalona albo została w jakieś formie utrwalona, ale zdaniem Kancelarii nie można jej w sposób niebudzący wątpliwości zrozumieć. Czyli, nawet biorąc pod uwagę drugą opcję...strategia jest przedstawiona w ten sposób, że nie wiadomo jak ją odczytać…Na koniec, odesłano nas na stronę https://www.gov.pl/web/koronawirus/poszerzamy-strategie-walki-z-koronawirusem gdzie na dole znajdujemy link do opublikowanej 3 listopada (a więc kilka dni po wywiadzie) “Strategii walki z pandemią COVID-19 -jesień 2020, wersja 3.0” opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Dokument ten jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, niż ten o którym pisaliśmy 3 tygodnie temu i faktycznie opisuje działania w różnych etapach rozwoju epidemii, w zależności od ilości osób zakażonych. Ale “strategia” nie jest w dalszym ciągu dokumentem rzeczywiście strategicznym. Ogranicza się wyłącznie do reakcji podejmowanych w obrębie służby zdrowia, a nie np prewencji zakażeń i działań związanych z zamykaniem kolejnych branż. No i mimo, że dzieli się na etapy,  została przygotowana dokładnie na dzień przed wejściem do etapu III.  Nie jest więc to dokument, o którym w październiku mówił Premier. Będziemy szukać dalej.