Aleksandra Toeplitz
24 września 2020
Przeczytasz w 3 minuty
Sebastian Kaleta powiedział we wtorek, że zgodnie z raportem dotyczącym udziału polityków obozu rządzącego we władzach Spółek Skarbu Państwa, osoby powiązane z Solidarną Polską mają jedyne 0,5% kluczowych stanowisk w zarządach tych spółek.
Kilka rzeczy o tym raporcie zostało powiedzianych lub napisanych. Ma pokazywać spory udział w Spółkach Skarbu Państwa ludzi z PO. Miało go robić “wenątrzpolityczne gremium”, lub bardziej konkretnie minister Sasin. Mają nim dysponować “służby prasowe albo bezpośrednio jedno z biur Prawa i Sprawiedliwości.” Pojawiły się zastrzeżenia co do rzetelności raportu oraz pytania do jakiego poziomu było badane obsadzanie stanowisk w spółkach.
Ponieważ raport nie jest publicznie dostępny tak naprawdę wszystkie potencjalne pytania zostają bez odpowiedzi. Nie da się również odnieść do płynących z niego wniosków. Dlatego postanowiliśmy zapytać u źródła i wysłaliśmy wniosek do PiS o udostępnienie takiego raportu:
Odpowiedź przyszła już następnego dnia:
“informuję, że Prawo i Sprawiedliwość nie sporządzało, ani też nie zlecało sporządzenia raportu według wskazań zawartych w przedmiotowym wniosku.
W tym stanie rzeczy Prawo i Sprawiedliwość nie posiada wnioskowanej informacji.”
Ta odpowiedź jest niewątpliwie ciekawa i wywołuje kolejne pytania związane z tym raportem Schrodingera:
Uważamy, że obywatele/ki mają prawo poznać odpowiedzi na te pytania. Dlatego będziemy składać dalsze wnioski do organizacji, które mogą mieć wiedzę na temat tego raportu. Będziemy też sprawdzać zarządy Spółek Skarbu Państwa w naszym narzędziu do analizy danych z KRS - https://rejestr.io/organizacje. Portal jest publicznie dostępny i przez pierwsze 14 dni można z niego korzystać za darmo.
Grafika: Sejm RP Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0). Modyfikajca Fundacja ePaństwo