Aleksandra Toeplitz
15 czerwca 2020
Przeczytasz w 5 minut
Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George'u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Przekonanie o wyższości jednej rasy nad innymi czy brutalność policji nie są niestety niczym nowym, podobnie jak wiele innych rasistowskich praktyk stosowanych przez szereg instytucji publicznych na całym świecie. Rasizm jest problemem występującym we wszystkich społeczeństwach. Równość szans okazuje się mitem. Zasoby są niesprawiedliwie dystrybuowane, a prawo nie jest sprawiedliwie egzekwowane. Nierówność w stosunku do grup określanych jako BIPOC (mniejszości narodowych i etnicznych) jest często wpisana w nasze systemy, zasady i prawa.
Technologia pozwoliła nam uwidocznić głębię problemu w naszych instytucjach i naszym życiu, ale ten rasizm zawsze istniał. Jest zmiennokształtny; występuje w wielu różnych formach, które są podyktowane przywilejem, klasą i ekonomią.
Instytucje rządowe nie poświęcają wystarczającej uwagi temu, że dla osób wywodzących się z mniejszości narodowych i etnicznych, cierpienie z powodu dyskryminacji jest codziennością. Nie chodzi już tylko o morderstwa i zinstytucjonalizowaną przemoc, ale także o rozpowszechnianie stereotypów, ucisk, ograniczanie szans i mobilności społecznej, zdarzającą się codziennie brutalność policji oraz notoryczne nękanie. Brakuje również woli politycznej, aby zakwestionować status obecny i przyznać oczywisty dla nas fakt: funkcjonujące systemy: polityczne, społeczne, ekonomiczne, prawne i kulturowe są zbudowane na wyzysku grup BIPOC oraz przekonaniu o wyższości jednej rasy nad innymi.
Stajemy w szeregu z demonstrantami i organizacjami występującymi na całym świecie przeciw systemowemu rasizmowi. Protestujemy przeciwko rasizmowi i przemocy, we wszystkich jej formach, skierowanej wobec mniejszości narodowych i etnicznych. Będąc częścią globalnej społeczności civic tech promujemy różnorodność i inkluzywność wśród środowisk, z których się wywodzimy oraz cenimy demokratyczne instytucje, które stwarzają platformy przyjazne wszystkim, zarówno w przestrzeniach wirtualnych, jak i niewirtualnych, bez zwracania uwagi czy chodzi o osoby posiadające czy nie posiadające obywatelstwa danego kraju. Władze i technologie powinny działać na rzecz wszystkich, a nie tylko osób uprzywilejowanych. Naprawienie systemu jest odpowiedzialnością nas wszystkich.
Wierzymy, że poddanie krytyce i dekonstrukcja systemów zbudowanych na przekonaniu o wyższości jednej rasy nad innymi powinna być w centrum naszych działań. Wierzymy, że jako organizacja mamy rolę do odegrania w społeczności związanej z civic techem. Tą rolą jest stworzenie, w oparciu o demokratyczne wartości, przejrzystość władz oraz technologię, alternatywy do systemów zbudowanych na systemowym rasizmie.
Powinniśmy również zweryfikować i zakończyć rasizm ukryty w nas samych. To nieustająca i indywidualna praca, którą musi wykonać każda biała i tym samym uprzywilejowana osoba, która codziennie, korzysta z tego zbudowanego na opresji systemu. Musimy nie tylko przyjąć odpowiedzialność indywidualną, ale także za siebie nawzajem.
Większość z nas nie przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych i aktualna sytuacja może nas dotykać w różny sposób. Jesteśmy otwarci na dyskusję o tym jak nasza społeczność może pomóc w tej i innych kwestiach związanych z walką o równe traktowanie mniejszości narodowych i etnicznych oraz innych marginalizowanych społeczności. Mamy nadzieję dowiedzieć się jak najwięcej o Waszej perspektywie i doświadczeniach.
Dołączamy do tej wielkiej dyskusji z pokorą. Mamy świadomość, że nasza praca nie jest i nie będzie perfekcyjna, nie zmienia to faktu, że mamy obowiązek podjąć dalsze kroki. Wiemy, że oświadczenia o solidarności płynące od organizacji powinny być połączone z działaniami przeciwko rasizmowi.
Co możesz zrobić, żeby pomóc? Wolność i równouprawnienie osób ciemnoskórych jest warunkiem wolności i równouprawnienia nas wszystkich. Poniżej znajdziesz przykłady, konkretnych działań, które możesz podjąć:
Poszerzaj swoją wiedzę
Code for America DEI committee | Anti-racism, accountability, and support resources
Scaffolded Anti-Racist Resources
Anti-racism resources for non-BIPOC (dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej)
Essential reading and research on race and technology
Zaangażuj się
Radzimy, żebyś zaangażował/a się w działania organizacji pracujących w twoim regionie na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Każdy kraj ma swoją historię rasizmu i opresji, kluczowe jest zorientowanie się kto w Twoim kraju zajmuje się problemami grup marginalizowanych.
Black Lives Matter: How the Tech Community can provide support
Wpłać darowiznę lub pomóż zbierać fundusze
Wpłać na Black Lives Matter
Dbaj o siebie
Mental health resources for BIPOC
Black Virtual Therapist Network
Jeżeli masz dla nas jaką informację zwrotną lub chcesz się włączyć do dyskusji, skontaktuj się z nami contact@codeforall.org albo napisz na Code for All Slack (wiadomość do: @lorin lub @sofia lub @kelly she/her).
Dziękujemy Code for America i aktywistom/kom z Black Lives Matter, za podzielenie się z nami swoją wiedzą i zasobami. Powyższe przykłady nie stanowią pełnej listy, ale są bardzo dobrym punktem początkowym do rozpoczęcia działania.
Dbajcie o siebie, uważajcie na siebie i bądźcie bezpieczni/bezpieczne
Sygnatariusze:
Code for Japan 🇯🇵
Codeando México 🇲🇽
Code for Germany 🇩🇪
Civic Tech Sweden 🇸🇪
mySociety 🇬🇧
Code for America 🇺🇸
Code for Australia 🇦🇺
ePaństwo Foundation / Code for Poland 🇵🇱
Waag 🇳🇱
Code for Canada 🇨🇦
Sinar Project 🇲🇾
Code for Pakistan 🇵🇰
Ciudadanía Inteligente 🌎
OpenUp 🇿🇦
Code for Africa 🌍