Czy rząd opracował strategię walki z COVID-19?

Zaangażowana instytucja:

MZ

Ministerstwo Zdrowia

W sierpniu 2020 r., na antenie radia RMF,  Łukasz Szumowski mówił, że plany przeciwdziałania pandemii jesienią już są gotowe. Od kiedy w zastraszającym tempie zaczęła rosnąć liczba nowych zakażeń, coraz więcej osób interesowało się co znalazło się w tej strategii. Złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia wniosek o udostępnienie dokumentu, o którym mówił w wywiadzie minister Szumowski  

Postępowanie zakończone

 W odpowiedzi udzielonej po 14 dnia od złożenia wniosku, resort zdrowia odesłał nas na swoją stronę internetową na której został opublikowany bardzo ogólny dokument. Obecnie znajduje się na niej kolejna, późniejsza wersja dokumentu. Wersja, do której nas odesłano została podpięta pod odpowiedzą na wniosek.  Resort dysponował więc jedynie dokumentem z 9 października, w którym brakuje konkretnych informacji, wyliczeń, analiz różnych scenariuszy, oceny ryzyka kroków, które mają zostać podjęte. Nie mamy także informacji o tym, jacy eksperci doradzali ministerstwu.
Otrzymane przez nas informacje zostały szybko podchwycone przez media i zostały szeroko opisane, również odnosząc się do, jak się okazało nieprawdziwej wypowiedzi Ministra Łukasza Szumowskiego o przygotowaniu strategii jeszcze w sierpniu. 

Oct 8, 2020

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Oct 22, 2020

Odpowiedź na wniosek